Corporate

The foundation of Rönesans Holding was launched in Saint Petersburg in 1993 with Rönesans Construction. Today Rönesans is the main contractor and investor in more than 20 different countries in construction of shopping centers, offices, hotels, mixed buildings, heavy industrial facilities (cement factories, petro-chemical facilities etc.), infrastructure facilities (airports, marinas etc.) and pharmaceutical manufacturing plants, food and beverage processing plants, car and machine factories, government buildings and power plants, hospitals and schools.

Rönesans Construction which determines the Middle East and North African countries as its target markets in terms of commonwealth of independent states performs its activities in Turkey, Russia, Turkmenistan, Kazakhstan, Belarus, Gabon, Austria, Germany, Finland, Switzerland, Luxembourg, Sri Lanka, Mozambique, Japan, Belgium, Ghana, Sint Maarten, Caribbean, Netherlands, Libya, Nigeria, Iraq and Qatar.

In 2001, Rönesans started its investment in Saint Petersburg and in 2006 it collected its investments, under one roof named as Rönesans Real Estate Investment Corporation. Rönesans Real Estate, working in harmony with Rönesans Construction, develops commercial real estate projects and makes investments mainly in Turkey and Russia. Rönesans which started its business in Turkey Shopping Center, began in 2004, is already investor and partner of Optimum Outlet, Kozzy, Hilltown, Maltepe Piazza and Maltepe Park in Istanbul; Optimum Outlet in Ankara, Optimum in Izmir and Adana, Piazza Shopping Center in Samsun, Kahramanmaraş and Sanliurfa. The construction of the Karşıyaka Hilltown Shopping Center in Istanbul and Baeachtown Shopping Center in Antalya will continue.

The group, which entered the energy sector in 2007, was founded by Rönesans Energy Production A.Ş. with renewable energy projects. Rönesans Energy Generation Inc. currently has 6 hydroelectric power plants operating at 166 MW power. The license works for the 8.55 MW installed capacity Doğan HES project and Doğanlı-Çukurca HES project with 760 MW installed power capacity at Hakkari Çukurca are under process and aimed to start construction as soon as possible. In addition, a natural gas conversion plant with a total installed power of 600 MW is in the development stage.

In the year 2008, Rönesans Construction, Rönesans Real Estate and Renaissance Energy, came under the roof of Rönesans Holding Incorporation within the context of restructuring. Rönesans Construction, which is among the top 100 among the world's largest contracting companies in the field of construction, according to ENR’s (Engineering News Record) 250 Biggest International Contractors List, published in 2018, is the 36th largest in the world and the 9th largest construction company in Europe. The basic element behind the unusual success story of Rönesans Holding is; international know-how, integrity, honesty and corporate reputation that we maintain without sacrificing quality.

Rönesans Holding, which is headquartered in Ankara, with a construction of over 60 thousand employees, is one of Turkey's leading providers of real estate and energy.

“Optimum İstanbul”u 2008 Kasım ayında açan Rönesans, outlet anlayışını şehrin merkezine getirerek Anadolu yakasının kalbi Kadıköy’de yılda yaklaşık 9 milyon ziyaretçiye hizmet vermektedir.

Yerli ve yabancı mağaza – marka karması ile Optimum İstanbul sadece alışverişin değil, mimari tasarımı, etkinlik ve aktiviteleri ile sektöründe fark yaratmaktadır.

Optimum İstanbul, tamamı gün ışığı alan 2500 kişi oturma kapasiteli food court katı ve açık hava terasları, Anadolu yakasında ilk ve tek olan 541 m2 büyüklükteki gerçek buz pisti ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

İstanbul Anadolu yakasının kalbinde konumlandırılan Optimum’a ulaşım da çok rahat. Anadolu yakasının en gelişmiş ilçesi Kadıköy’de konumlanması, E-5 karayolu üzerinde bulunması, metroya yakınlığı ve 1569 araçlık ücretsiz otoparkı ile Optimum İstanbul, geniş bir hedef kitle için önemli bir çekim merkezi konumuna gelmiştir.

Optimum İstanbul, AVM konseptinin sadece alışveriş üzerine kurulmasını tercih etmeyip, bunun yanında eğlence ve yaşam alanı olarak ziyaretçilere farklı ve çok sayıda etkinlikler ile kampanyalar sunmaktadır. Özellikle çocuklara yönelik etkinliklere, gelişim atölyelerine önem vermektedir.

Optimum İstanbul, mümkün olan bölümlerde kullanılan cam cephesiyle dış dünya ile diyalog kurmaktadır. Her katta, seçkin markaların büyük mağazalarıyla sonlandırılan merkezin dikdörtgen formu, merkezde sirkülasyon kolaylığı sağlamaktadır.

Her yaştan ve her kesimden ziyaretçinin, özellikle ailelerin ve çocukların kendilerini rahat hissedecekleri, alışverişin yanı sıra konforlu mekanlar da güzel vakit geçirecekleri bir ortam yaratan Optimum İstanbul, eğlence ve aktiviteler için de renkli ve canlı bir mekan sağlamak amacıyla ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

2010 yılını üst üste aldığı ödüllerle kapatan İstanbul Optimum, ICSC (Uluslarası Alışveriş Merkezleri Birliği)’nin Prag’da düzenlenen Avrupa Konferansı’nda “Avrupa’nın En İyi Outlet’i” seçilerek Türkiye’den ödüle layık görülen tek AVM olduktan sonra şimdi de AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği” tarafından da Türkiye’de ”Yılın En İyi Outlet’i” ödülüne layık görüldü.

Optimum İstanbul, “Optimum Outlet’ te Mutlu Ziyaretçiler” konseptinde gerçekleştirdiği etkinlikleri, bütün yıla dağılan organizasyonlarıyla ziyaretçilerine mutlu anlar yaşatarak alışveriş keyfine yeni yaşında da ayrıcalık katmaya devam edecek.

RÖNESANS YÖNETİM A.Ş.;

EĞİTİMLİ VE UZMAN KADROSUYLA, KALİTELİ HİZMETİN ZORUNLULUĞU VE DEVAMLILIĞINI ŞİRKETİN DEĞİŞMEZ İLKESİ OLARAK GÖRÜP, KOŞULSUZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN GEREKLİLİĞİNE İNANARAK, GÜVENİLİR HİZMET VERMEK, MÜŞTERİ MÜLKİYETİNE VE TOPLUMA SAYGILI OLMAYI AMAÇ EDİNEREK SÜREKLİ GELİŞİME AÇIK BİR ANLAYIŞLA SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ OLMAYI AMAÇ EDİNMİŞTİR.

Rönesans Yönetim A.Ş.
Yeniden Kiralama Departmanı
0216 430 60 00

Çalışanların görevlerini özveri ve bağlılıkla kendilerinden beklenenin üstünde bir performans ile yerine getirmeleri, Rönesans Holding'in başarısını şekillendirmektedir.

Rönesans Holding, sürdürülebilir başarısını ve rekabet gücünü çalışanlarının tecrübesine ve çeşitliliğine borçludur. Farklı eğitimsel ve mesleki geçmişten gelen cinsiyet ve etnik olarak çeşitliliğe sahip Rönesans çalışanları; deneyimleri, yetkinlikleri, fikirleri ve bireysel özellikleriyle, müşterilere kolayca farklı bakış açıları sunabilmektedir.

İnsan Kaynakları Departmanı / Ankara

Tel: +90 312 441 31 41
E-Posta: kariyer@ronesans.com

Açık Pozisyonlar ve Özgeçmiş Oluşturma:

TIKLAYINIZ